Jakie deski na elewację?

Jakie deski na elewację?

Drewno jest jednym z najstarszych materiałów używanych do budowy domów. Dzięki niemu przez wieki uboższa część społeczeństwa mogła mieć swój dom. Upływ czasu i stosowane technologie znacznie zmieniły budownictwo. Drewniane konstrukcje zostały zastąpione murowanymi. Trendy się zmieniają i obecnie w budownictwie panuje moda na powrót do korzeni. Dzięki temu coraz częściej na elewacje stosowane jest drewno, np. deski półbale lub elewacja drewnopodobna, np. włóknocement.

Kwestia wyboru drewna na elewacje

Wszystkie drewniane elewacje wyglądają na pozór podobnie. Jednak różnią się rodzajem drewna oraz formą desek. Jest ona zależna od dostępnego budżetu oraz gustu. Laicy bardzo często nie zdają sobie sprawy, że sposobów na wykonanie drewnianej elewacji jest bardzo wiele. Drewno na elewacje takie jak deski półbale czy szalówki mogą przenieść w sielski świat, w którym jest mnóstwo przytulnych domków ze szczęśliwymi ludźmi. Możesz również zastosować deski z drewna egzotycznego, które najlepiej sprawdzą się na elewację w nowoczesnych budynkach. Przed zakupem drewna na elewację powinieneś wiedzieć, na jakim wyglądzie budynku bardziej ci zależy. Jak chcesz, aby wyglądał dom. Każda z tych opcji ma inne wady i zalety, ale rozwiązanie musi w pełni odpowiadać potrzebom domowników.

Elewacja z drewna naturalnego

Najbardziej ekologiczną i mało wymyślną opcją wydaje się elewacja z drewna naturalnego. Bardzo popularne są rodzime gatunki, takie jak świerk, sosna czy modrzew. Coraz częściej na elewację stosuje się drewno egzotyczne, np. terk.

Elewacja z drewna naturalnego ma bardzo wiele zalet i pięknie prezentuje się, na każdym rodzaju budynku. Świetnie współgra z innymi rodzajami czy fakturami naturalnych materiałów, np. kamienia. Gdy jest właściwie zaimpregnowana oraz pielęgnowana, to nie zmieni swojego wyglądu przez długie lata. Jednocześnie zapewnia świetną izolację cieplną i akustyczną. Niestety rozwiązanie to ma jedną ważną wadę. Drewno jest materiałem łatwopalnym dlatego, jeśli decydujesz się pokryć elewacja deskami półbal, to powinieneś je zaimpregnować preparatem ogniochronnym.

Category